Tagasi "Üldine Rogain arutelu" pealehele
Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 18 total)
  • Author
    Posts
  • #1452 Reply
    xy
    Guest

    Rogaini reeglites on erinevates sõnastustes kirjas põhimõte “kontrollpunkte tuleb võtta kontrollaja jooksul, finišisse hilinemist trahvitakse”.

    Küsimus on, kas KP märked mis tehti pärast kontrollaja lõppu peaksid olema kehtivad?
    Küsimus ajendatud viimasest XT-rogainist, kus mitmed võistkonnad selliseid märkeid tegid.

    #1453 Reply
    Armo Hiie
    Guest

    EM ja MM kus IRF reeglid on nõutavad, on minuteada arvesse läinud punktid ainult kontrollaja sees tehtud märgetest. Külavõistlustel saab iga korraldaja oma reeglid kehtestada.

    IRF reeglid:
    Scoring
    B28. No team shall start until the organisers announce the start. The event shall finish at the
    advertised finish time as determined by the organisers’ clock. Teams finishing late will be
    penalised at the rate per minute or part thereof specified in advance by the organisers. Teams
    finishing more than thirty minutes late shall be deemed ineligible for a placing and their result
    shall be recorded as LATE.
    B29. A team’s score shall be the value of the checkpoints visited and correctly verified in
    accordance with these rules, less any penalties. The team with the greatest score, or in the event
    of a tie the team that finished earlier, shall be awarded the higher placing.

    #1456 Reply
    Lauri Leppik
    Guest

    Täpsustan, et sellest aastast on IRF kehtestanud reegli B28 kolmanda lause uues sõnastuses, mis just kõnealust küsimust täpsustab: “Teams finishing late will be penalised at the rate per minute or part thereof specified in advance by the organisers, however any checkpoint visited after the advertised finish time will be included in team’s score.”

    Ehk eesti keeles öeldes – IRFi reeglite kohaselt lähevad arvesse ka peale kontrollaega tehtud märked. Samaaegselt jookseb aga ajatrahv.

    #1460 Reply
    Mati
    Guest

    Teema algataja poolt viidatud külavõistluse reeglid on järgnevad:
    Võistluse eesmärk on jalgsi või rattaga liikudes kontrollaja jooksul maksimaalse punktisumma kogumine maastikul paiknevate kontrollpunktide (KP) läbimisest.
    Lõpetamise kontrollaeg on kell 15:30 rattarajal, kell 16.00 jalgsirajal.
    Samuti on ajakavas toodud välja need samad kontrollaja lõpud.

    Minu arust on selgelt kirjas, et ratturitele ei lähe arvesse märked mis on tehtud pärast 15:30 ja jooksjatele märked mis on tehtud pärast 16:00.

    #1461 Reply
    Armo Hiie
    Guest

    IRFi Lauri poolt mainitud reeglimuudatus, isegi kui seda on EM-il rakendatud, ei ole kuskilt leitav ja kehtivad on praegu 1. Jaanuari 2015 seisuga võistlusreeglid, need on avaldatud IRF kodulehel http://www.rogaining.com/index.php?option=com_content&view=article&id=300:irf-rules-of-rogaining-current-as-of-the-1st-january-2015&catid=27:rogaine-participation-competing&Itemid=172
    Palun teadjaid avaldada allikas kustkohast on uuendatud reeglid leitavad. Ette tänades

    #1462 Reply
    Armo Hiie
    Guest

    Matile vastuseks: kontrollaja jooksul muidugi, nii nagu on kirjas EOL võistlusreeglites rogaini lisareeglites p 35.1.3
    Korraldajad võiksid reegleid tunda ja osata õigesti tõlgendada.
    http://www.orienteerumine.ee//eol/failid/2017/EOLvoistlusreeglid_2017.pdf

    #1463 Reply
    Eduard P
    Guest

    Eestis on alati arvestatud KP-sid, mis võetud peale nn kontrollaega. Näiteks Sõõru rogainil võtsid Puujalad 3 KP-d peale seda. Läti on käitunud ka teisiti. Tõesti, reeglite sõnastus on mitmeti mõistetav, nüüd on IRFi reeglid selgemalt lahti kirjutatud (nagu Lauri eespool kirjutas). EOLi reeglid vajavad paremat sõnastust (varem selle peale lihtsalt ei tulnud).

    #1464 Reply
    Ott
    Guest

    Ets, see uus IRF reegel tundub libe tee ehk peale kontrollaega on võimalus veel võistluse tulemust teadlikult 30 minutit mõjutada. Selle ajaga võid võtta kõvasti üle 30 punkti juurde.

    #1465 Reply
    Lauri Leppik
    Guest

    Tegemist ei ole IRFi uue reegliga. Isegi kui reegleid oli võimalik lugeda mingil alternatiivsel moel, siis IRFi tõlgendus on kogu aeg olnud selline, et arvesse lähevad ka need KP-d, mis on võetud kuni 30 minutit peale kontrollaega. Sellele tõlgendusele vastavalt on kirjutatud ka tulemuste arvestamise tarkvarad, sh Tarmo Klaari RogainManager. Lätlased olid esimesed, kes “leiutasid” uue tõlgenduse ja nende poolt üleskergitatud probleemi lahendamiseks IRFi nõukogu täpsustas reeglite sõnastust.

    Üldiselt ongi teema aktuaalsem pigem lühikese kontrollajaga “rogainisprintidel”, kus etapid on suhteliselt lühikesed. IRFi reeglid keskenduvad 24-tunni rogainidele, kus etapid on märksa pikemad ja seetõttu taktikalised võimalused peale kontrollaega punkte juurde koguda piiratumad.

    #1466 Reply
    Mati
    Guest

    See nüüd küll ei ole argument, et programm on tehtud IRFi reeglite tõlgenduse järgi ja seepärast arvestame ka külavõistlustel (loe mitte IRF võistlustel) neid märkeid, kuigi külavõistluse kehtestatud reeglid räägivad selgelt kontrollajast ja mitte piiksugi lubatud hilinemise ajal tehtud märgetest. Muideks see vastuoluline sõnastus on kõigil meie külavõistluste korrldajate reeglites. Üks neist üritustest on juba sel nädalavahetusel ja teine mõned nädalad hiljem.
    Mina näen siin kahte varianti:
    a) külavõistluste korraldajad muudavad/täpsustavad oma reegleid;
    b) külavõistluste korraldajad hakkavad jälgima enda kehtestatud reeglite täitmist.

    #1467 Reply
    Lauri Leppik
    Guest

    Teoorias on muidugi kõik võimalik, aga praktikas kardan ma, et see on külavõistlejate helesinine unistus, et võistluste korraldajad tellivad Tarmo Klaarilt viis erinevat versiooni softi erinevate reeglitega võistluste jaoks :)) Tänapäeval paraku keegi enam käsitsi tulemusi kokku ei liida. Kui võistlejaid on üle paarisaja, siis jääb isegi Excelist väheks …
    Reegleid ja juhendeid tuleks täpsustada muidugi.

    #1468 Reply
    Eduard P
    Guest

    Ott, jätame rajameistrile vabaduse erinevaid taktikalisi variante tekitada. Ühes olen küll üsna kindel, et kallihinnalisi punkte kobaras ümber keskuse ei panda ja hilinemine on peaaegu alati kahjulik tulemusele. Tõsi, kui valikus on ka 8-13-punktilise väärtusega punktid, siis on minuti hilinemise eest -1 punkti vähevõitu.

    #1469 Reply
    Ott
    Guest

    Võistlused on väga erinevad, kuid kui vaadata viimast võistlust, siis on trikitamise võimalusi palju. Minu meelest loob see pinna hoopis pettuseks/ebaausaks konkurentsiks.
    Ets, oled esimest korda Rogainil, jooksed sama rada mingi x võistkonnaga, hakkate lõpetama, siis kaob võistkond x lepikusse ja väljub võitjana :D.
    Need trikitamised võiksid jääda seiklusvõistlustele. Rogainil võiks olla aeg lukus ja kogu lugu. Peale kontrollaega võetud punkte ei arvestata ja hilinemise minutid veel maha. Kogu taktika peaks rajanema kontrollajas läbitud punktide arvule. See lihtsalt minu arvamus, kes elus mõnel Rogainil osalenud ja ei plaani ka edaspidi osaleda.
    Mis puutub Hiieka teemat, siis siin võistlusel oli ta tulemusega väga rahul 🙂
    http://www.xtsport.ee/ftp/Talverogain%202017/veb/web/results.htm

    #1470 Reply
    Lauri Leppik
    Guest

    Etsil on taas õigus. IRFi reeglid jätavad korraldajale/rajameistrile õiguse otsustada, kui range on ajatrahv hilinemise eest. See on loogilises seoses asjaoluga, et IRF ei ole standardiseerinud KP-de eest antavate väärtuspunktide skaalat. Aga rajameister peabki vastavalt sellele otsustama, et kui KP-de väärtused on kõrgemad, siis tuleb ka hilinemist karmimalt trahvida.

    #1471 Reply
    Armo Hiie
    Guest

    24 tunni võistlusel kus punktidevahelised kaugused on teises suurusjärgus ei ole see nn trikitamine mingi teema. Ajatrahvi ei anna üleajal kogutud punktidega kuidagi kompenseerida. Ma olen kogenud Kataloonias, Hispaanias on kasutusel (Itaalias ilmselt sama) ajatrahvi süsteem kus kuni 5 min hilinemist on – 5 punkti, 5-10 min on – 10 punkti, 10-15 min on – 20 punkti, 15-20 min on – 30 punkti, 20-25 min on – 40 punkti, 25-30 min on – 50 punkti ja üle 30 min hilinemist finišisse on DQ. Nendel rogainidel on aga punktide väärtused üldjuhul 2-7 punkti.
    Aga jah, linna vahel lidudes saab punkte koguda päris kiiresti, seepärast võiks paljude punktidega ja linnarogainidel olla üleaja eest trahv näiteks 2 punkti minuti eest.
    Otile vastuseks Talverogaini kohta: naerad lootusetult hiljaks jäänud võistleja üle… Ma ei lugenud seda juhendit varem nii hoolikalt. Üldiselt võistlejad loevadki väga viletsalt juhendeid. Eriti hästi tuleb see välja erineva mitmekesise infoga üritustel.
    Antud juhul viitasime ebakõlale juhendis, nagu Mati eelpool kirjutas. Kõik osalejad ei pea olema hiromandid ja teadma mis on olnud IRF reeglite koostaja mõte ja kuidas tegelikkuses programm trahve rakendab. Juhendid korda!

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 18 total)
Reply To: reeglite tõlgendamine
Your information: