Tagasi "Üldine Rogain arutelu" pealehele
Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 26 total)
  • Author
    Posts
  • #615 Reply
    User
    Guest

    Korraldus 5+ (nagu alati)
    Ilm 5+ (nagu alati)
    Maastik 5
    Kaart 3- (kitsas kaart vähendab oluliselt võimalike planeeringute arvu, poollagedad ja raiesmikud raskesti väljaloetavad, rohelised põhjajooned värvilt sarnased siniste kraavidega)
    Rada 3- (liiga vähe punkte väikse ala kohta, 3 punkti otsekui planeeritud väljajätmiseks – 47, 38, 25, väikse ja kitsa kaardi tõttu oli raske midagi head planeerida)
    See kõik kokku tähendas, et 20-l esimesel tiimil oli planeeritud pea identsed rajad, kas ühte või teistpidi, mistõttu niigi lihtsal maastikul kadus praktiliselt nii planeerimiselement kui ka navigeerimiselement (paljud tiimid liikusid koos või vähemalt sama rada).
    Positiivne on muidugi see, et järgmine aasta saab palju parema raja teha 🙂

    #618 Reply
    Lauri
    Guest

    Rajameistri ja ühtlasi kaardistajana võtan ma kaarti ja rada puudutava kriitika omaks. Ometi tean ma hästi piiranguid, milles ma olin sunnitud tegutsema – Keskkonnaameti, jahimeeste ja maaomanike tingimusi. Mul oli kasutada just enam-vähem täpselt selline ala, nagu seekord oli. Enne võistlust Lääne Elus ilmunud artiklis sai juba avaldatud, et seekord mõjutasid kasutatavat maastikku oluliselt ka jahimehed. Jahiala pealiku esimene reaktsioon oli, et jätke oma orienteerumine ära, meil on esimene põdrajahi laupäev ja kõik püssikandjad mehed tulevad kohale. Jõudsime siiski kokkuleppele, et nemad ajavad põtru Nõvalt ja Vaisilt lõunasse jäävates metsades (valge ala võistluskeskusest lõunas punktilegendide all) ning rogainijad ei tule Vaisi-Kuijõe teelt lääne poole. Maastiku kvaliteedilt ei ole see just kõige ilusam kant, kuid raja strateegilisele plaanile mõjus selle piirkonna ärakukkumine rängalt, sest strateegiliste valikute hulk (liikumissuunad võistluskeskusest, erinevate kaarte võimalused) kahanes märgatavalt. Ka Keskkonnaametil olid omad tingimused. Seega maastiku üldkuju oli väliste tingimustega ette antud ja valida oli, et kas teha sellel maastikul rogaini või siis mitte teha.
    Ma küll muidugi ei välista, et ka samale alale oleks olnud võimalik planeerida parem rada, jäädes KKA ja maaomanike tingimuste raamesse. Eks siis järgmised rajameistrid, kes seal kandis rogaine kunagi teevad, püüavad paremini või on siis paremad läbirääkijad.

    See, et võetakse kõik punktid, ei tulnud mulle küll kuidagi üllatusena. Maastik oli kiire, suuremas osas hea läbitavusega, palju oli radu ja sihte. Ennustasin ja ütlesin seda ka enne starti teistele, et kõik punktid võetakse 7 tunniga. Aadli ja Abram olid minu ennustusest küll 22 minutit kiiremad. Samas ennustasin, et kõik punktid võtab kümmekond tiimi, kuivõrd umbes nii paljudele oleks see olnud tegelikult jõukohane. See, et mitu selleks suutelist tiimi siiski kõiki punkte ei võtnud ja jäeti punkte välja, oli nende tiimide planeeringuviga. Nii et strateegia hakkas tööle teistpidi. Tuli hinnata õigesti oma suutlikkust ja edenemiskiirust ja ei saanud midagi kergekäeliselt välja jätta.

    Ei saa öelda ka seda, et üldse navigeerimisvigu ei tehtud. GPS jäljed näitavad, et ka vähemalt viis rogaini tiitlivõistluste medaliomanikke sisaldavat tiimi tegi mõne või mitu väiksemat või suuremat viga. Need võisid olla lohakusvead, aga vead ongi tihti lohakusest, tähelepanu hajub või tõlgendad midagi ekslikult.

    Järgmise aasta maastik on hoopis teistsugune, pakkudes avatud männikute kõrval ka rohkem tihedamat metsa ja orienteerumistehnilisema raja võimalusi. Vähemalt teoorias, seni kuni pole veel selged, millised saavad seal olema Keskkonnaameti tingimused ning kokkulepped maaomanike ja jahimeestega. Osavõtjatel tuleb aga arvestada, et Eestis on paraku vähe maastikke, kus korraldajad saavad piiranguteta oma fantaasiaid realiseerida. Meenutan siin näiteks, et alles kevadisel RMK rogainipäeva Oandu võistlusel seadis Keskkonnaamet rajameistrile tingimuseks, et Lahemaa rahvuspargi piires peavad kõik rogaini kontrollpunktid asuma radadel või sihtidel.

    PS. Hinne 3 on rahuldav ja seega pealpool arvestust 😉

    Päikeseliste tervitustega,
    Lauri
    TAOK

    #619 Reply
    User
    Guest

    Aitäh vastuse eest! Etteantud piirid on muidugi paratamatus, millega tuleb leppida, aga mõned võimalused siiski on, kuidas planeerimise osa endiselt huvitavaks teha:
    1. Oluliselt rohkem punkte maastikul (näiteks 80). Annab ühtlasi rohkem võimalusi tipptiimidele eksimiseks ja matkajatele/lastele rohkem punktileidmisrõõmu. Miinuseks muidugi rohkem tööd rajabrigaadile.
    2. Üksikute punktide kaardi nurkadesse (47, 38) ja/või odavate punktide teistest punktidest kaugele (25) paigutamise vältimine. Kui nende punktide läheduses oleks olnud veel punkte, oleks väljajäetavate punktide leidmine tunduvalt huvitavam ja mitmekesisem olnud.

    #620 Reply
    User
    Guest

    Matkajatel oligi seekord rõõmu oluliselt rohkem, sest punkte oli palju tihedalt koos ning lõppskoor märgatavalt suurem tavalisest. Kõige ilusamaid ja meeldivamaid rogaine pühapäevasportlastele 🙂 Väga tore oli!

    Kahjuks küll rajaplaneeringud on hämmastavalt ühetaolised ka nedel keskmikel.

    #621 Reply
    Lauri
    Guest

    Trükitud kaardid kipuvad meil tehnilistel põhjustel olema nelja täisnurgaga 🙂
    Konkreetsel maastikul oli kasutatava platsi geomeetriast tulenevalt aga 6 nurka. Tähelepanelik vaatleja näeb, et rada oli planeeritud nii, et kuuest nurgast 3 olid nürinurgad ja 3 olid teravnurgad. Nürinurkades kipuvad tekkima suunaetapid, ehkki näiteks kagunurgas oli võimalik valida, kas päripäeva liikudes peale 49-59 rabaületust minna 59-45-58-38, mis oli distantsiliselt lühem, aga vesisem, või siis 59-58-45-38, mis oli linnulennuliselt 740 meetrit pikem, aga rohkem mööda kõvemat maad. Tehti mõlemaid valikuid ja näiteks kõik punktid võtnud tiimidest (samade punktide vahel vastupäeva liikudes) Zahkna-Muru valisid pikema variandi, kuid olid ca 30 sekundit kiiremad kui lühema ja vesisema variandi valinud Hiie-Skinnari-Mäkelä.
    Teravnurkades tekib alati dilemma – kas võtta või jätta – ja seda tuleb osata siis igal konkreetsel juhul õigesti hinnata. Seal ei ole universaalset vastust, et alati tuleb ära jätta või et alati tuleb võtta. Oli neid, kes hindasid õigesti ja neid, kes hindasid valesti.

    Kõiki tehtud etapivalikuid näeb jooniselt:
    https://www.diigo.com/item/image/5f23l/6ik7?size=o
    Tumedam joon näitab sagedasemaid, heledam joon harvemaid valikuid.

    Lauri

    #622 Reply
    Armo
    Guest

    Laurile 38-58-45-59 kohta:
    Meil oli 1:19.20 peal metsapeatus pikkusega 1.20 ja see on träkilt hästi näha. Enne KP 59 madalal seljandikul olime jälle koos. Etapi 38-58 keskosa oli väga risune, aga sellele vaatamata on meie variant (kuna see oli piisavalt lühem) vähemalt minuti jagu kiirem, kuigi mugavam joosta olnuks ilmselt 38-45-58-59.

    Teema algataja hindamise kohta.
    Ma ei saa nõustuda suurema osa tehtud kriitikaga kaardi- ja rajameistri aadressil – nendes piirides, mis rajameistrile oli antud kasutada (kiruge jahimehi!) oli ta teinud minarust hea töö ja ainult natukene mõnes kohas oleksin mina ise rajameistrina punkte teisiti paigutanud – nt. kirdeosa, Pikane järve prk ja Rannaküla tipp. Aga ka see ei oleks vältinud kõikide punktide ära võtmist, milleks oleks raja võimsus pidanud olema 62-63 llkm.
    Minu hinne rajale: 4

    Puudus: joogipunkti lihtsalt veega punktide 21-22-23 piirkonda ei oleks olnud raske korraldada (tegijad ei käi keskuses nii lühikesel rajal).

    Kaart oli üsna hea ja minu hinne kaardile on 4+. Mõnes kohas ei joonistanud lidar välja küll selgeid künkaid – Perakülas KP43 juures, rannikul, raskelt oli reljeef tajutav ka mõnes kohas lamedamas kaardi kirdeosas. No seal tuli siis kasutada teisi tehnikaid veatuks punkti läbimiseks:)

    Üldisemalt suurt pilti vaadates täitis üritus ju suurema osa (üle 90%) unistuse, pakkudes punktide leidmise rõõmu. TAOK rogain ongi selline rahvarogain, mis aitab ala edasi propageerida. Punktid on alati üsna konkreetsetes kohtades ja kaart okei. See, et seekord ei olnud tipptiimidele ajuderagistamist planeerimisel puudutas ju väikest osa osalejaskonnast. Teatud osale tabeli ülaosa tiimidele oli selle eest ülesanne, mida rogainis väga tihti vaja – tuli kaaluda milliseid kontrollpunkte tasus välja jätta ja milliseid mitte ja millal seda tegema hakata. KP 44 läänetiival, 25, 38, 47 idatiival. Seega sellest lähtuvalt oli ca 130-140 punkti potentsiaaliga mansadele taktikaliselt ilmselgelt õigem varasem lääneosa läbimine, kuna pikimad nii 2- 3- kui 4-punktiste ärajätmisest saadavad distantsivõidud olid maastiku idapoolel. Nii mõnedki “tegijad”, isegi tiitlivõistluste medalistid ei saanud hakkama.

    Suur aitähh korraldajatele Lauri Leppiku juhtimisel ja edu 17. TAOK rogaini planeerimisel ja korraldamisel!

    Armo
    Kuivan kesän oravat
    140 p / 7:06.02 / 50,59 llkm / 58,5 km

    #623 Reply
    Heiki
    Guest

    Suur Tänu korraldajatele taaskord väga hästi korraldatud võistluse eest !
    Heiki
    HP-Sport team

    #624 Reply
    User
    Guest

    Mulle rada meeldis. Ja juba ette vihjati ära, et parimad võtavad kõik punktid, selge värk siis, mingi põhjus peab olema nii kogenul ja kõrgetasemelisel korraldajal.
    Punktide asukohast: pelgalt GPS träki järgi hinnates lääneosa kaval punkt 57 (et kummalt poolt võtta) otsustas ära 2. ja 3. koha omavahelise duelli.
    Kaval oli ka idaosa hajutatus alamõõdulise raja juures, mitmed jäid kaugete punktide ärajätmise konksu otsa 🙂
    Kas need võistkonnad keeluala läbisid: mingeid sanktsioone? märkus vähemalt? Vähemalt GPS-i kandjatest Perakülas teisel tunnil Modell ja Kummikommid.

    #625 Reply
    Modell
    Guest

    Läbisime keeluala, ja nagu GPS-träkilt näha, võitsime sellega tohutult 😉

    Nali naljaks, aga tol hetkel olime oma asukohast (juba korduvalt) üsnagi valel arusaamisel ja uuesti paika saime (kahjuks) juba tunduvalt hiljem. Tähistatud see keeluala kahjuks polnud, muidu oleks me ehk varem juba osanud oma asukohta määrata 🙂

    Modell

    #626 Reply
    Lauri
    Guest

    GPS-träki järgi paistab, et Neeme tegi orienteerumisvea ja pööras valelt rajalt ära. See keeluala ei olnud küll aiaga piiratud, kuid teeotsal oli korralik tõkkepuu ees ja silt “Eramaa”. Nii et pidite tõkkepuust mööda tulema ja Eramaa tähistust ignoreerima. Seda, et too teeots ei olnud õige, oleks saanud kontrollida ka lõuna poolt Peraküla teele sissetuleva tee järgi. Lisaks jäi mööda seda rada liikudes paremal käel tähelepanuväärne maakivist hoonete kompleks kahtlaselt lähedale, mida idapoolsel teerajal olla ei saanud.

    Vali noomitus arvestuskaardile kandmisega!
    Ka lihtsal maastikul tuleb pidevalt kaarti lugeda.

    Kummikommide puhul paistab, et ei saadud aru, kas samblarohelise ja punase triibutuse vahel olev tee on lubatud või keelatud.

    Lauri

    #627 Reply
    Tõnu
    Guest

    Kas jahimeestega jagelemise (kompromissi leidmise) asemel ei oleks lihtsam korraldada rogain nädal varem, kui ajujahi hooaeg pole veel alanud? Või on sel ajal mingid muud piirangud?

    Tõnu

    #628 Reply
    Lauri
    Guest

    Nädal aega varem on tavapäraselt Suunto Games, mis on rogaini kõrval aasta osavõturohkeim EOL kalendri o-üritus. Siis tuleks nihutada rogain juba kaks nädalat varasemaks.

    Aga tõsi on see, et mind on see iga-aastane jahimeestega kauplemine üsna ära tüüdanud. Eriti keeruline on asi siis, kui rogaini maastikule ulatuvad mitu erinevat jahipiirkonda. Oleks minu teha, nihutaks ma ajujahi hooaja alguse oktoobri keskpaika. Oktoobri alguses on metsades niikuinii veel palju marjulisi ja seenelisi ning jahimeestel olekski põtru parem küttida oktoobri teises pooles kui lehed on juba langenud ja nähtavus metsas parem. Aga karta võib, et keskkonnaminister, kelle pädevuses on seda otsustada, ei lähtuks ainult orienteerujate ja rogainijate huvidest.

    Lauri

    #629 Reply
    User
    Guest

    Jahimeeste teema jätkuks lisaks, et umbes 10 autotäit liikus veidi enne kella 17 punktide 20 ja 23 vahel mööda väikest kruusateed kiirusega, millega ma julgeks ainult maanteel sõita. Samal ajal teel liikunud paljudest rogainijatest ei tehtud üldse välja. Minule isiklikult jättis väga halva mulje.

    #630 Reply
    Neeme
    Guest

    Lauri, ma tänan valju noomituse eest! 😛 Eelkõige oligi probleemiks kaardi mittelugemine. Keerasime valele teele automaatselt ühe teise võistkonna järel. Tõkkepuud ei näinud, küll aga eramaa silti. Samas, minu mäletamist mööda on aiaga piiramata eramaal liikumine lubatud päevasel ajal. Ja kuna teine tiim läks ees, siis olin tol hetkel kindel, et on õige tee. Kaarti, nagu öeldud, sai väga vähe vaadatud. Sellega tuleks küll midagi ette võtta järgmine kord 😀

    Neeme

    #631 Reply
    User
    Guest

    Ilma mõttes on see oktoobri esimene nädalavahetus muidugi iga kord super olnud. Jahimeestega kompromiss võiks olla, et laupäeval joovad ja pühapäeval jahti 😀

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 26 total)
Reply To: Nõva kaart ja rada kahjuks allpool arvestust
Your information: