Mis on rogain?
Rogain on ilus maastik, tore seltskond, kaart ja kompass.
Rogain on võistkondlik orienteerumismatk, mille eesmärgiks on kontrollaja jooksul koguda võimalikult suur punktisumma maastikule paigutatud kontrollpunktide läbimisest, kusjuures kontrollpunktide väärtus on erinev, sõltudes asukohast ja tehnilisest keerukusest.
Rogaini sünnimaaks on Austraalia, kuid nüüdseks harrastatakse seda ala juba kõigil kontinentidel. Ala nimi on tuletatud kolme austraallase, Rod, Gail ja Neil Phillipsi nimest, kes 1976. aastal sellise võistluse korraldasid.
Rogaini tiitlivõistlustel on kontrollajaks 24 tundi. Nii eeldab rogain head vastupidavust ning oskust maastikul orienteeruda nii päeval kui öösel. Kontrollpunktide läbimise järjekord on vaba ja iga võistkond otsustab ise, milliseid kontrollpunkte ja millises järjekorras läbida ehk iga võistkond planeerib omale jõukohase raja. See on põnev strateegiline ülesanne, kus tuleb osata õigesti hinnata, kui pikk vahemaa kontrollaja jooksul suudetakse läbida, ning kontrollpunktide erinevat väärtust arvestades leida optimaalne teekond, et koguda jõukohase distantsi juures suurim punktisumma. Soovi korral võib võistkond võistluse ajal pöörduda tagasi võistluskeskusse, et puhata, süüa ja täiendada varustust ja seejärel uuesti maastikule suunduda. Võistluskeskuses asuvasse finišisse tuleb jõuda enne kontrollaja lõppu, ning hilinemist trahvitakse punktide mahaarvamisega. Tiitlivõistlusi korraldatakse traditsiooniliselt täiskuule lähimal nädalavahetusel, ent öine orienteerumine on sageli otsustava tähendusega.
Tippvõistkonnad läbivad ööpäeva jooksul üle 100 kilomeetri, kuid rogain pole vaid üksikutele enesepiitsutajatele mõeldud ekstreemspordiala. Ka tiitlivõistlustel on väga erineva vanuse ja tasemega võistlejaid. Võistlusarvestust peetakse eraldi mees-, nais- ja segavõistkondadele. Lisaks üldarvestusele on eraldi võistlusklassid ka juunioridele (kuni 20-a), veteranidele (40-a ja vanemad) ja superveteranidele (55-a ja vanemad).
Rahvaspordina on rogain orienteerumismatk, et heas seltskonnas nautida huvitavaid maastikke. Rahvaspordivõistlusi korraldatakse sageli ka lühema kontrollajaga, alates 3 tunnist kuni 12 tunnini. Eestis on populaarseimaks kujunenud 8-tunnised rogainid, mis pakuvad looduses liikumise võimalust kogu päevaks, kuid korraldatakse ka 4-, 5- ja 6-tunnise kontrollajaga rogaine.
«Kergejõustiklased jooksevad 100 meetrist 42 kilomeetrini, orienteerumisalade diapasoon võiks olla sama lai.»
«Orienteeruda saan igal nädalal, rogainida vaid mõned korrad aastas.»
Rogain on võistkondlik ala, kus võistkonnas võib olla 2–5 liiget (MMil 2–3 liiget). Üksikvõistlejad ei ole lubatud mh ohutuse kaalutlusel. Võistkonna liikmete füüsiline vastupidavus peaks olema enam-vähem ühel tasemel, samas kui orienteerumisele tuleb kasuks, kui võistkonnaliikmed üksteist täiendavad. Võistkond peab kogu võistluse vältel liikuma koos.
Kontrollpunktide läbimise ja koosliikumise kontrolliks kasutatakse elektroonilist märkesüsteemi. Eestis, mujal Euroopas ja Põhja-Ameerikas on selleks SPORTident. Võistlejal on mikrokiibiga SI-kaart (kas isiklik või korraldajatelt renditud), millega tehakse märge kontrollpunktis asuvas elektroonilises SI-jaamas. Austraalia ja Uus-Meremaa kasutavad sealkandis arendatud NavLight elektroonilist märkesüsteemi.
Rogainikaardid on reeglina mõõtkavas 1 : 25 000 … 1 : 50 000. Võistlustel kasutatakse olemasolevaid topograafilisi kaarte, aga üha enam konkreetse võistluse jaoks joonistatud spetsiaalseid rogainikaarte.
24-tunnisel rogainil antakse võistluskaardid ja kontrollpunktide legendid raja planeerimiseks kätte tavaliselt paar-kolm tundi enne starti. Lühema kontrollajaga rogainidel on ka raja planeerimise aeg lühem, 8-tunnistel rogainidel tavaliselt üks tund.
Võistluse ajal võib abivahenditena kasutada vaid magnetkompassi, kella ja korraldajate poolt antud kaarti. Keelatud on kasutada muid sama ala kujutavaid kaarte (nt detailsemaid orienteerumiskaarte, aerofotosid vm), samuti kõikvõimalikke elektroonilisi abivahendeid nagu GPSid, altimeetrid, pedomeetrid jm. Lubatud on kasutada ilma näidikuta GPS teekonnasalvestajaid (track logger).
Võistluskeskus peaks soovitavalt asuma kasutatava maastiku keskosas, et võimaldada hulka erinevaid alternatiivseid rajaplaane. Võistluskeskuses pakutakse võistluse ajal ja järel süüa ning sellise toitlustamise tasu sisaldub võistluse osavõtutasus. Nii on võistluse strateegia üheks osaks ka valik, kas pöörduda võistluse ajal kehakinnitamiseks tagasi võistluskeskusse või võtta võileivad, energiageelid, batoonid või muu sobilik söögikraam maastikule seljakotiga kaasa. Reeglina on korraldaja poolt maastikule paigutatud joogipunkte, kuid vedelikukaotuse vältimiseks on paljudel kaasas oma jooginõu.
Maailmatasandil koordineerib rogaini rahvusvaheline rogainiföderatsioon (IRF), kes on kehtestanud ka ala rahvusvahelised reeglid, mis on kohustuslikud rogaini tiitlivõistlustel. Rahvaspordiüritustel kirjeldab korraldaja võistluse juhendis konkreetsel võistlusel kehtivaid reegleid. IRFi liikmeteks on rahvuslikud alaliidud, kes antud riigis rogaini kureerivad. Mõnedes riikides on rogain eraldi spordiala iseseisva alaliiduga, nagu Austraalia rogainiassotsiatsioon, Uus-Meremaa rogainiassotsiatsioon, Tšehhi rogaini ja mägiorienteerumise liit. Teistes riikides on rogain üks orienteerumisaladest, mida koordineerib orienteerumisliit, nagu Eestis, USAs, Ukrainas. Eesti Orienteerumisliit on IRFi täisliige 2010. aastast ning EOLi juures tegutseb rogainitoimkond.
«Rogain on ilus maastik, tore seltskond, hea toit.»
Erinevalt tavaorienteerumisest, mis on individuaalne spordiala ja kus orienteerumisülesannet tuleb lahendada üksi, paneb rogain võistkondliku alana suurema rõhu sotsiaalsusele — võistkonnaliikmete omavahelisele koostööle, üksteise kannustamisele ja toetamisele. Rogain ei nõua alustamiseks kallist erivarustust ja on sobiv kõigile. Paljudele on see ka spordiala kogu eluks — kord rogainipisikust nakatudes on sellest väga raske vabaneda. See on võimalus avastada uusi maastikke, näha ja kogeda iga kord midagi uut, lahendada iga kord uut orienteerumisülesannet, tõlgendades kaarti ja nautides looduses liikumist.
Lisainfot Vikipeediast:
http://en.wikipedia.org/wiki/Rogaining
http://et.wikipedia.org/wiki/Rogain