Tagasi "Üldine Rogain arutelu" pealehele
Nähtaval 10 postitust - 1 - 10 (kokku on siin teemas 10 postitust)
 • Teema autor
  postitusi
 • #1225 Reply
  Märt
  Guest

  Paljudes tuntud rogaini-maades (Poola, Tšehhi, Läti) on igas oma rogaini meistrivõistlused 24h rajal. Kas teie arust oleks mõistlik, et nii kõval rogainimaal nagu seda on Eesti (Eensaared seda korduvalt tõestanud) oleks samuti oma 24h rogainivõistlus? Hetkel on vaid üks 8h rogain sügisel (TAOK), mis on igati tore, aga kuidagi vähevõitu.

  #1227 Reply
  Marju
  Guest

  Juba mitmeid kordi on tulnud sõpruskonnas teemaks, miks Eestis pole 24h rogaini ja korraldatakse ainult neid jupikesi. Mina arvan, et soovijate vähesuset küll karta pole, eriti kui naaberriikides ka reklaamida.

  #1228 Reply
  Sander
  Guest

  Täiesti nõus eelkõnelejatega. Eesti rogainijad tunnevad puudust 24h rogainist. On ju täiesti olemas 24h extar seiklusspordi võistlus, mis oli sellel aastal väga populaarne. Loodame, et 2017 saab ka Eestis 24h rogainil osaleda.

  #1230 Reply
  Mati
  Guest

  Ma pakun välja, et Eesti korraldajad ei viitsi kasumit mitte tootvate tegevustega tegeleda. 3-4h rogainiga saab kiirelt ühele poole ja kulud on tunduvalt väiksemad kui 24h ürituse korraldamisel. Ja teine teema on kindlasti maastikud – Eesti on suhteliselt väike riik ja kauaks sul ikka jagub seda maad 24h rogainide tarvis.
  Aga ise ei ütleks kah ära kodusest 24h rogainist 🙂

  #1236 Reply
  asdada
  Guest

  Ei oleks selle osalejate leidmisega nii optimistlik.

  Läti lahtised on põhimõtteliselt kodune võistlus, aga mitu eesti tiimi seal tavaliselt on?

  põhjusi.

  – kalender igasugu asju täis – kes peab olulisemaks oma lemmik rattarallit/triatlonit/maratoni – neid kes 24h rogaini ettepoole sätiks on vähe. lisaks võiks ka eelmine ja järgmine nädalavahetus olla pisut kergemad olla – seega sisuliselt kulutab üks rogain ära 3 nädalat võistlusvõimelist aega.

  – kardetakse. proovi oma sportlikku sõpra 24h-le meelitada – 9/10-st saadab su kuu peale, isegi kui reaalne vorm võimaldaks (ja ega 1-2x proovimise järel see negatiivne suhtumine haju – hea enesetundega tegemise jaoks peab (igal ala puhul) olema teatud regulaarsusega rutiin).

  #1240 Reply
  Timmo Tammemäe
  Guest

  24h korraldust Eestis on korduvalt arutatud. Maastike leiab. Miks senini “ei” on mitu põhjust:
  1) 24h ei tõsta Eesti rogainijatest harrastajate arvu
  2) 24h nõuab olulisest suuremat korraldus, kaardi ja planeerimiskulusid
  3) Kalender on täis pikki üritusi. Tiitlivõistluste jahtijatel on niigi kaks võistlust aastas: EM ja MM. Lisaks naaberriikide pikkadest rogainidest osavõtu võimalus ei suurenda põhjust 24h korraldama hakata.
  4) EMV tiitlit jahivad 24h peal suurest sama seltskond kes seda 8h peal teeks. Ma püstitaks hoopis küsimuse, et miks TAOK rogainiga koos ei võiks välja anda ka EMV medalid.

  #1241 Reply
  Lauri Leppik
  Guest

  Mõned mõtted poolt ja vastu. Ühelt poolt võiks kodumaine 24h rogain olla hea, et tuua täispika rogaini juurde uusi harrastajaid. Uute huviliste pidev juurdetulek on aga oluline, et ala kestlikkust kindlustada. Sest alati on neid kes vanuse või vigastuste tõttu välja langevad või muidu ära tüdinevad. Värsket verd on alati juurde vaja. Kindlasti on kodune võistlus esmakordseks proovimiseks sobivam kui kohe piiri taha sõita. Kindlasti on ka selliseid huvilisi, keda piiritagused võistlused ei peibuta. Lisaks võib olla neid, kes enne piiritagust tiitlivõistlust tahaks teha pikema treeningu, ent mitte ‘täie rauaga’. EOL rogainitoimkond on Eestimaa peale kokku lugenud natuke pealt paarikümne maastiku, kus kannataks 24h rogaine korraldada. Vähemalt kuus 24-tunni rogaini on Eestis juba ka toimunud (2003-2004 Orioni 24 Kõrvemaal, 2005 EM Nõval, 2006 Orioni 24 Keila-Joal, 2008 MM Karulas, 2014 EM Oraval). Kasutamata on veel ca 15 maastikku. Neist 3-4 paremat tuleks kindlasti jätta reservi, et tulevikus oleks veel võimalik nt Euroopa meistrivõistlusi Eestisse taotleda. Aga järgi jääb veel ca 10 maastikku, mida rotatsiooni korras oleks võimalik kohalike 24h rogainide jaoks kasutada. Nii palju vajadustest ja võimalustest.

  Teiselt poolt tulevad mängu piirangud. Mainitud on kalendri tihedust. Arvaks, et see ei ole kõige suurem häda. Mõne akna ikka leiaks, sest see ei pea tingimata toimuma kesksuvel. Suurim kahtlus on aga selles, kas sellist üritust on võimalik korraldada enam-vähem rahuldava kvaliteediga, nii et üritus ots-otsaga kokku tuleks. Jutt ei ole siin kasumi võtmisest, vaid sellest, kas ja kui palju korraldaja (või sponsorid) peaksid üritusele peale maksma. Või teiselt poolt, kui lähtuda 0-tuluga omahinnast, siis kui palju sellise omahinna juures ikkagi võimalikke osavõtjaid alles jääks. Alahinnata ei maksaks ka sellise võistluse ettevalmistamisele kuluvat aega. Selleks, et 24 tundi saaks võistelda, kulub vähemalt 5-liikmelisel korralduspundil vähemalt 1 terve kuu täistööaja arvestuses ettevalmistustöid. Pluss vähemalt paarkümmend inimest korraldusrakkes kogu 24h võistluse ajal. Kui nö haltuurat teha, siis võib ehk küll joonistada punktirõngad olemasolevale põhikaardile sihiristidesse ja siis päev enne võistlust minna vaatamata, et kas need sihiristid tegelikult looduses ka olemas on. Aga ma ei tea, kas sellise korraldustasemega võistlust ikka oleks hädasti kalendrisse tarvis. Kui tahta rahuldava kvaliteediga võistlust, kus võetakse Lidari alus, kaardistajad on teinud välitööd, rajameister kontrollib kõik punktikohad enne maastikul ära, kaart trükitakse veekindlale paberile, võistluskeskuses on vajalik taristu, kogu võistluse ajal pakutakse võistluskeskuses süüa ja kõik muu, mis 24h rogaini formaadi juurde käib, siis sellise võistluse korraldamiseks kuluv aja- ja muu ressurssi maht on selline, et 100 osalejat 20 eurose osavõtutasuga seda ei kata. Aga kui osavõtutasu oleks 50 eurot, siis oleks osavõtjate arv märgatavalt üle saja mitte-tiitlivõistlusest koduse 24h rogaini jaoks juba väga optimistlik. Ei tundu paraku usutav, et ka piiri tagant märgatavat osavõtjate lisa tulemas oleks. Soomlastel on oma 24h rogain ja paraku kadestamisväärsel hulgal tehnilisi maastikke koos heatasemelise põhikaardiga, millel kannatab võistlusi teha ka täiendava välitööta.

  Pragmaatiliselt lähenedes, 2016 on juba samahästi kui läbi, 2017 on MM koduse Lätimaa võsastel kuplitel, nii et plaane võiks teha kõige varem 2018. aastaks.

  Kokkuvõttes, kõhklusi ei ole, ainult mõned kahtlused on. Aga tehke ära, igatahes.

  #1242 Reply
  Mati
  Guest

  Aga ehk päästaks siis olukorra orienteerumises traditsiooniks saanud Balti MV laadne üritus.

  Lepime lähinaabritega kokku, et kord aastas korraldatakse rotatsiooni korras (liigasse/liitu kuuluvate riikide vahel siis) 24h rogain, mida võikski nimetada Balti MV 24h rogainis. Kas selle ürituse korraldajateks peaksid olema rotatsiooni korras Eesti, Läti ja Leedu, et tagada piisav osalejate arv igal aastal või kaasataks ka Soome ja miks mitte ka Rootsi, on juba järgmine arutelu koht. Kohalikud klubid panevad korraldamisel saiad korraks ühte kappi, otsivad mõned vabatahtlikud ürituse toimumise päevaks ja ongi asi tehtud 🙂

  #1245 Reply
  X
  Guest

  Läti MV´l juunis oli 24h stardis umbes 100 võistkonda. Samal ajal toimus 6h võistlus (sama kaart, samad punktid) ja seal ka seal oli ca 100 võistkonda. Osavõtutasu 24h puhul oli umbes 30 EUR. Eesti ja Läti rogainikalendreid võrreldes ja nest rogainidest osavõtjate arvu hinnates tundub, et Eestis on rogainiharrastajaid rohkem kui Lätis (ehk on mul vale mulje jäänud, aga sellist suurt nagu TAOK seal ei tundu olevat ja selliseid väikseid 3-4h sarju nagu Seiklushunt/XT jne korraldavad, tundub ka vähem). Selles võiks ju järeldada, et Eesti 24h võiks arvestada üle 100 võistkonnaga. Kui seni ollakse nõus 8h võistluse eest välja käima 20EUR, siis 24h puhul ollakse kindlasti mõistvad kui osavõtu tasu on suurem (Kui palju maksavad need tuhanded suusmaratonil, rattamaratonil osalemise eest? 50 EUR 3-4h eest?). 24h võsitlusega samal ajal paralleelselt korraldada juurde 6h-8h võstlus (samal kaardil, samad punktid) siis annaks kindlasti meelitada juurde neid, kellele 24h on kauge müstika. Saab ühe formaadi tuludega teise kulusid jagada.

  #1246 Reply
  Lauri
  Guest

  See on ilmselt tõsi, et Eestis on rogainiharrastajaid (veel) natuke rohkem kui Lätis, ehkki Lätis on rogain viimastel aastatel tublisti kasvanud ja seda nii erinevate ürituste arvu kui ka osalejate arvu poolest. Riia rogainil on neil erinevate formaatide (2t, 4t, 6t) peale kokku võistlemas olnud juba üle 1000 osaleja.

  Eestis toimunud rogaini tiitlivõistlustel (MM2008, EM2014) on Eesti osalejate arv olnud ca 240, see on tõesti ca 100 võistkonda.

  Jah, see on tõesti üks mudel, mida erinevates riikides on ka rakendatud, et korraldada paralleelselt 24-tunnisega ka lühem rogain. Tõsiasi on samas, et maastiku valiku määravad siis ära 24-tunni rogaini vajadused. Lühemateks rogainideks sobivaid hea maastikuga platse on mõistagi rohkem. Eesti metsade reaalsus on see, et mida suurem plats, seda rohkem rägaseid raiesmikke ja ilmetut võsa.

  Aga, noh lootust ei maksa ju kaotada. Kui on märgatav nõudlus, ehk siis tuleb millalgi ka pakkumine järele J

Nähtaval 10 postitust - 1 - 10 (kokku on siin teemas 10 postitust)
Vastus teemale: Eesti 24h rogain
Sinu informatsioon: