#641
Lauri
Guest

GPS meetri täpsusega asukohta muidugi ei näita. Kui vaadata joonteparve hajuvust mõnel teel või sihil, siis äärmiste joonte vahe ulatub 30 meetrini looduses, ehkki ilmselt jooksid kõik tiimid mööda sama teed (võib-olla küll üks ühes ja teine teises servas) ja keegi ei kamminud 10-20 meetrit teega paralleelselt metsa all. MM2013 oli selline kaasus, kus suur maantee oli kuulutatud keelualaks ja teise koha saanud Tammemäe-Pallo GPS jälje järgi jäi mulje, nagu oleks nad vahepeal jooksnud mööda teepeenart, kuid mehed ise väitsid, et jooksid metsaservas. Žürii neid selle info põhjal ei tühistanud, sest GPS seadme mõõtevea tõttu ei saa asukohta määrata sellise täpsusega, et konkreetsel juhul oleks saanud tuvastada, kas oli rikkumine või mitte.

Suurekivi talu juures on õueala rogainikaardil tõesti suurem kui põhikaardil ja ma ise joonistasin selle suuremaks ehkki kinnistu lõunaosas aed nii kaugele ei ulatu. Maaomaniku soovid on seal selgemad edelapoolselt metsarajalt lähenedes. Peale kraavi ületamist on talu poole suunduval rajal ees värav sildiga Eramaa ning kinnistuomanik on sisse niitnud uue raja oma kinnistu lõunapiirile, et suunata marjulisi ja matkajaid oma maadest mööda. Tarastatud õueala hakkab kaugemalt, lõunaosas on lihtsalt kohati niidetud hein ja pügatud muru. Lääne poolt “rünnakut” maaomanik ilmselt ei oodanud ja seal ei ole kinnistu piir ka nii selge. Paar lühikest punast kriipukest keeluala märgistust ei oleks seal kardetavasti kaardipilti palju selgemaks teinud. Eeldasin, et võistlejad püsivad radadel, mis teevad kinnistu ümber kaare, nagu ka edela poolt lähenenud Tammed ja Väsimatud on seda kenasti teinud. GPS jälje trajektoori järgi paistab tõenäoline, et Armo tiim tuli üle keeluala nurga ja selle eest siis noomitus.

Loo moraal on vast selles, et GPS näitab lisaks orienteerumistehnilistele saavutustele ka kõik patud kätte. Muidugi, olukorras, kus korraldaja ei suuda kõiki võistkondi GPS-iga jälgida, siis jääb sisse teatud ebavõrdsus ja mittejälgitavate tiimide patud jäävad avalikkuse eest varju. Aga seda tuleks vast võtta nii, et tugevatel tiimidel on ka moraalne vastutus kõrgem.

Lauri